Uji me klor ju shëndosh

Prishtinë | 10 Shk 2017 | 13:30 | Nga

Sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Miçiganit thuhet se pirja e ujit me klor mund të heqë jodin nga gjëndra tiroide, minerali thelbësor që ndihmon në mirë-funksionimin e tiroides.

Sipas studimit thuhet se klori përveç çrregullimit të gjëndrës tiroide, çon në çekuilibër hormonal dhe në ngadalësim të metabolizmit, gjë e cila çon në shtim në peshë.

Praktikisht është e pamundur që të largohet klori nga mjedisi, por ju mund ta zgjidhni dhe filtroni ujin që pini.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme