Ushqimet që evitojnë lodhjen

Prishtinë | 12 Gus 2018 | 21:51 | Nga

Evitoni lodhjen duke konsumuar këto ushqime:

Bollgur (1 kupë)

I pasur në fibra dhe proteina, ngrënia e bollgurit për mëngjes ndihmon për të stabilizuar sheqerin në gjak gjatë gjithë ditës.

Salmon (85 gramë)

Ky lloj peshku i pasur në proteina përshpejton metabolizmin dhe rrit energjinë.

Boronica (1/2 kupë)

Boronicat janë të pasura në antioksidues që luftojnë radikalet e lira, të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë lodhje. Këto karbohidrate të shëndetshme rikthejnë energjitë pa shtuar nivelet e sheqerit.

Thjerrëza (1/2 kupë)

Të pasura në fibra, thjerrëzat ndihmojnë për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak, ndërkohë që përmbajtja në selen përmirëson humorin shkruan Shëndeti.

Avokado (një gjysmë)

Acidet yndyrore tek avokado ulin inflamacionin e lidhur me gjendjet që shkaktojnë lodhje.

Kuinoa (1/2 kupë)

Proteinat dhe aminoacidet tek ky drithë pa gluten ndihmojnë në forcimin e muskujve dhe rikthimin e energjive pas stërvitjes.

Bajamet (1/3 kupë)

Bajamet janë të pasura në magnez, lëndë ushqyese që ndihmon në konvertimin e sheqerit në energji. Ndërsa proteinat dhe fibrat sigurojnë energji pa ndikuar tek linjat trupore.

Të ngjashme