Ushqimi ju bëri keq? Ja çfarë duhet të bëni pa shkuar në spital

Prishtinë | 06 Sht 2019 | 14:15 | Nga Ekonomia Online

Helmimi nga ushqimet është i zakonshëm dhe krijon shumë probleme. Por çfarë duhet të bëni nëse gjendeni në shtëpi.

Çaji i mentes

Mentja përdoret shumë në aromaterapi. Vaji i saj ka efekt relaksues dhe qetëson trupin. Kjo cilësi e saj është perfekte  për ata që vuajnë nga helmimi ushqimor.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës në stomak qetëson traktin gastro-intestinal. Ajo nuk i lejon bakteret të përhapen në stomak.

Uji

Diarreja është një prej pasojave të helmimit, shkruan noa.al. Gjatë kësaj kohe, trupi humbet shumë lëngje dhe dehidratohet. Pirja e sa më shumë uji e ndihmon trupin të hidratohet përsëri.

Karbon aktiv (ushqimor)

Karboni aktiv është ideal për gazrat dhe substancat e padëshiruara që dëmtojnë trupin dhe ju shpëton prej tyre.

Limoni

Bakteret mund të zhduken në praninë e aciditetit duke përshpejtuar kështu shërimin nga helmimi ushqimor.  Përgatisni një lëng me limon dhe shtoni pak mjaltë ose sheqer. Mund t’i shtoni gjithashtu pak limon çajit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme