Vuani nga pagjumësia? Ja disa ushqime që duhet të konsumoni

Prishtinë | 22 Kor 2018 | 17:45 | Nga

Ndodh shpeshherë që të kemi probleme me pagjumësinë. Për arsye të ndryshme shumë njerëz vuajnë dhe marrin mjekime që të flenë.

Por sipas një studimi, konsumimi i bukës, makaronave, oriz kaf, pulës, gjelit të detit, peshkut, gjalpit të kikirikut, arrave, bajameve, stikave dhe qumështit mund të ndihmojë në pagjumësinë tuaj.

Këto ushqime rrisin nivelin e serotoninës, që bën që trupi juaj të qetësohet dhe gjumi të arrihet më lehtë.

Kujdes: Shmangni ushqimet e skuqura dhe ato me yndyrë të tepërt pasi ulin ndjeshëm nivelin e serotoninës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme