1 mijë e 377 të vdekur nga Covid-19

Prishtinë | 11 Jan 2021 | 08:28 | Nga Ekonomia Online

Që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para me COVID-19 në Kosovë numri i të infektuarve ka shkuar në 53 mijë e 776. Ndërsa 1 mijë e 377 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me SARS CoV2.

Sipas raportit të fundit të Instituti Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës (IKShPK), në vend aktualisht janë 6 mijë e 140 raste aktive me COVID-19.

Ndërkohë Prishtina vijon të jetë komuna me më së shumti raste të reja me COVID-19.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 93 raste, Podujevë 31 raste, Mitrovicë 23 raste, Vushtrri 16 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Viti 11 raste, Gjilan 10 raste, Ferizaj 8 raste, Lipjan 8 raste, Malishevë 7 raste, Obiliq 6 raste, Suharekë 6 raste, Skenderaj 5 raste, Kaçanik 3 raste, Istog 2 raste, Rahovec 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Deçan, Drenas, Gjakovë, Kamenicë, Prizren dhe Shtërpcë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme