Likaj: Dita e Alfabetit është njëra nga datat më të rëndësishme të kombit

Prishtinë | 22 Nën 2020 | 18:04 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, ka thënë se Dita e Alfabetit më 22 nëntor është njëra nga datat më të rëndësishme të kombit shqiptar.

“Kongresi i Manastirit i 1908-ës, falë përpjekjes së intelektualëve të shquar të kohës jetësoi ëndrrën shumëvjeçare për një alfabet të njësuar shqip”, ka shkruar Likaj në rrjetin social Facebook.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme