Negociatat nuk sjellin rezultat, greva në arsim vazhdon

Prishtinë | 16 Jan 2019 | 08:09 | Nga Ekonomia Online

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK) është e vendosur që të mos tërhiqet nga greva në arsim derisa në Projektligjin për paga koeficientet e punëtorëve të arsimit nuk ngrihen për 30 për qind, shkruan sot “Koha Ditore”.

Këtë qëndrim e ka dhënë të martën kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, gjatë një mbledhjeje të jashtëzakonshme të Komisionit parlamentar për arsim ku është diskutuar për grevën në arsim.

Në këtë mbledhje ka qenë prezent edhe ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Shyqiri Bytyqi, i cili i ka ftuar SBASHK-un që të gjejnë një zgjidhje e të tërhiqen nga greva.

Sipas kryetarit të SBASHK-ut, që nga muaji maj Sindikata ka shprehur shqetësime për Projektligjin për paga, por askush nuk e ka marrë mundin t’i dëgjojë kërkesat e tyre. Ai ka bërë të ditur se grevën do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim derisa nuk ka hapa konkretë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme