Belgjika pezullon shkollat dhe mbyll restorantet

Prishtinë | 13 Mar 2020 | 08:16 | Nga Ekonomia Online

Kryeministrja e Belgjikës, Sophie Wilmès bëri të ditur se për shkak të koronavirusit, qysh nesër të gjitha shkollat do të pezullohen.

Kjo u njoftua pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtar, transmeton Indeksonline.

Më tutje, Wilmes tha se shkollat nuk mbyllen plotësisht, dhe se aty do të ofrohet kujdes për fëmijët, prindërit e të cilëve punojnë në sektorin e mjekësisë dhe personelit të sigurisë.

Wilmes gjithashtu bëri apel që gjyshërit mos të kujdesen për fëmijët, sepse ata i përkasin grupit të rrezikut.

Wilmes njofton edhe mbylljen e bareve, restoranteve dhe diskove. Kjo masë, do të hyjë në fuqi më 14 mars.

“Farmacitë, supermarketet dhe dyqanet e tjera të ushqimit do të qëndrojnë të hapura si zakonisht”, shtoi ajo./


Të ngjashme