Bilanci i Covid-19 në Kosovë: 13 mijë e 688 raste aktive

Prishtinë | 29 Nën 2020 | 08:41 | Nga Ekonomia Online

Numri total i rasteve pozitive në vend që nga 13 marsi kur është paraqitur rasti i parë me Covid-19 është 38 mijë e 431 raste nga 141 mijë e 264 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.

Që nga fillimi i pandemisë e deri tani 989 persona me Covid-19 kanë humbur jetën.

Ndërsa numri i rasteve aktive me Covid-19 është 13 mijë e 688 raste.

I lartë mbetet edhe numri i personave që janë shëruar nga ky virus, ku numri i përgjithshëm ka arritur në 23 mijë e 754 pacientë të shëruar.

IKSHPK njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit nga janë testuar gjithsej 1 mijë e 565 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 639 raste pozitive.

Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit 14 pacientë kanë humbur jetën teksa janë shëruar 480 persona.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme