Bllokohet kalimi në Jarinje nga qytetarët, ROSU u kërkon atyre të shpërndahen

Prishtinë | 20 Sht 2021 | 09:16 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Serbët nga Kosova veriore kanë bllokuar kalimin e Jarinjes në të dy drejtimet dhe pjesëtarët e ROSU kanë kërkuar që ata të shpërndaheshin.

Sipas raportimeve nga Jarinje, një numër i madh i qytetarëve të pakënaqur u mblodhën për shkak të rritjes së pranisë së njësive speciale të ROSU-së dhe vendosjes së njoftuar të reciprocitetit, nga Qeveria e Kosovës për targat.

Ata ndaluan trafikun në të dy korsitë dhe njësitë speciale të ROSU u kërkojnë atyre të shpërndahen.

Qytetarët thonë se ata erdhën për të shprehur në mënyrë paqësore pakënaqësinë e tyre dhe se ishin njësitë e Rosu që ishin të parët që bllokuan rrugën dhe i trembën qytetarët përgjatë gjithë rrugës për në Mitrovicë.

Që nga mëngjesi, një numër i madh i pjesëtarëve të njësive speciale të policisë Rosu kanë qenë të pranishëm në vendkalimin Jarinje, të cilët janë vendosur jo vetëm në Jarinje por edhe në kalimin tjetër drejt Serbisë, Bërnjak, si dhe në të gjithë veriun e Kosovës.

Lexo më shumë:

Të ngjashme