Daçiq: Serbia në dialog nuk ka “agjendë të fshehur”

Prishtinë | 03 Pri 2018 | 13:09 | Nga

Ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ka thënë se Beogradi është i angazhuar për dialog të sinqertë dhe konstruktiv me Prishtinën, por ai nuk i jep rezultatet e pritura.

“Unë e përsëris se Serbia në dialogun e Brukselit morri pjesë me ndershmëri dhe me asnjë” agjendë të fshehtë “, ndërsa Prishtina me provokime të qëllimshme dhe pengesa me mbështetjen e dukshme të disa fuqive të huaja, e shtyu ekzekutimin e angazhimeve të tyre të pjesë së tyre nga obligimet e Marrëveshjes së Brukselit”.

Duke folur në hapjen e një kalimi të ri kufitar mes Serbisë dhe Hungarisë, tha se Serbia pret mirëkuptim nga Hungaria në një pozicion ku ajo është e vendosur, e që është e bazuar në ruajtjen e vlerave të përbashkëta të krishtera dhe evropiane, transmeton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme