Dalin pamjet e ekstradimit të gylenistit nga Shqipëria drejt Turqisë

Prishtinë | 02 Jan 2020 | 18:10 | Nga Ekonomia Online

Mediat turke kanë publikuar video nga ekstradimi i parë i një mbështetësi të Fetullah Gylen, nga Shqipëria drejt Turqisë.

Mësuesi turk Harun Çelik pasi vuajti disa muaj paraburgim në Shqipëri pasi u kap në Rinas me dokumente false, u deportua dje drejt Turqisë për llogari të autoriteteve turke.

Harun Çelik u kap në Rinas 5 muaj më parë me vizë kanadeze false dhe sipas avokatit të tij Alban Bengasi iu refuzua azili politik në Shqipëri, dhe pse Policia e përjashton diçka të tillë.

Në procesin e deportimit të 42-vjeçarit Harun Çelik nga Shqipëria është përfshirë edhe inteligjenca e Turqisë, njëjtë sikur në rastin e Kosovës kur nga Prishtina u deportuan gjashtë shtetas turq./GE

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme