Deputetët e PDK-së bëjnë homazhe në Rezallë

Prishtinë | 05 Pri 2021 | 12:05 | Nga Erdonita Hebibi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) kanë bërë homazhe gjatë ditës së hënë te kompleksi i të vrarëve në masakrën e Rezallës, raporton Ekonomia Online.

Abelard Tahiri, Blerta Deliu-Kodra dhe Eliza Hoxha janë disa nga deputetët e kësaj partie që kanë qenë present në kujtimin e 21 vjetorit të kësaj masakre.

Më 5 mars 1999  në Rezallës të Skenderajt, policia dhe ushtria serbe patën ekzekutuar 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe të fshatrave përreth, nga të cilët 44 kishin i kishin zhdukur. Disa vite më pas një pjesë e trupave u gjetën në Rudnicë të Rashkës dhe iu dorëzuan familjarëve.

Lexo më shumë:

Të ngjashme