Haradinaj në Gjilan për Ditën e Çlirimit: Njerëzit e Gjilanit i dhanë shumë çështjes kombëtare

Prishtinë | 15 Qer 2021 | 13:17 | Nga Ekonomia Online

Komuna e Gjilanit sot shënon Ditën e Çlirimit. Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka vleresuar lartë kontributin e gjilanasve për këto ditë që ne i jetojmë tani. 

Ai tha se sa herë kujtojmë aktivitetin dhe organizatat ilegale për çlirim kombëtar, është e pamundur të mos jenë prezent gjilanasit.

Shkrimi i plotë i Haradinajt:

Njerëzit e Gjilanit i dhanë shumë çështjes kombëtare në etapa të ndryshme dhe të rënda për shqiptarët. Sa herë kujtojmë aktivitetin dhe organizatat ilegale për çlirim kombëtar, është e pamundur të mos jenë prezent gjilanasit.

Përpjekjet për lirinë e Atdheut ishin të vazhdueshme. Idriz Seferi, Mulla Idriz Gjilani, Nuhi Berisha, Rexhep Mala, Kadri Zeka, Zijah Shemsiu, Agim Ramadani, Abdullah Tahiri dhe mijëra shqiptarë që pasuan idealin e lartë të lirisë, janë meritorët që ne sot festojmë Ditën e Çlirimit të Gjilanit.

Përulemi me respekt para sakrificës së Heronjve, Dëshmorëve e Martirëve. Nderojmë kontributin e luftëtarëve të Brigadës 171 “Kadri Zeka” dhe luftëtarëve gjilanas në tërë vendin.

Urime Dita e Çlirimit, Gjilan!

RH

May be an image of 2 people, people standing and outdoors
May be an image of 7 people, people standing and outdoors
May be an image of 4 people, people standing and outdoors
May be an image of 5 people, people standing and outdoors
May be an image of 1 person, standing, outdoors and monument
Fjalë Kryesore:

Të ngjashme