Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj kërkojnë ndërprerjen e paraburgimit, prokurori kundër

Prishtinë | 21 Shk 2022 | 16:32 | Nga Ekonomia Online

Mbrojtja e kryetarit dhe nënkryetarit të Shoqatës së ish-veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, të cilët akuzohen për pengim të procedurës para asaj gjykate dhe frikësim të dëshmitarëve, kërkuan nga gjykata e Hagës që t’u hiqet paraburgimi dhe t’u lejohet të mbrohen në gjendje të lirë.

Përderisa mbrojtësit e Haradinajt kërkojnë heqjen e paraburgimit me ose pa kushte të veçanta, mbrojtësit e Haradinajt ofrojnë edhe garanci.

Prokuroria, nga ana tjetër, ende mendon se ata duhet të mbahen në paraburgim, sepse ekziston rreziku që ata të arratisen ose të fshihen, të vazhdojnë të pengojnë procedimin dhe të frikësojnë dëshmitarët.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme