Javë përvëluese, temperaturat deri në 35 gradë celsius

Prishtinë | 27 Qer 2022 | 07:54 | Nga Ekonomia Online

Kjo javë do të karakterizohet me mot të nxehtë si pasojë e masave të nxehta të ajrit të ardhura nga pjesa perëndimore e kontinentit, ka bërë të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës të hënën.

Sipas njoftimit, parashihen shumë orë me diell, duke bërë kështu që maksimalet e ditës të lëvizin ndërmjet 28 e 35 gradë celsius, derisa minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë celsius.

Nuk përjashtohet mundësia që në viset malore të ketë reshje të izoluara.

“Do të fryjë erë e lehtë dhe lokalisht e fortë nga drejtimi i perëndimit dhe veriperëndimit. Kushtet biometeorologjike nuk do të jenë të mira dhe kjo situatë meteorologjike do të ndikojë te një shtresë e popullatës, sidomos te personat në moshë dhe te ata me sëmundje kronike, për shkak të vlerave të larta termike dhe indeksit UV të lartë”, thuhet në njoftim.

Të ngjashme