Mbi 30 mijë qytetarë kanë marrë dozën përforcuese të vaksinës

Prishtinë | 17 Jan 2022 | 08:55 | Nga Ekonomia Online

Situata epidemiologjike në Kosovë vazhdon të jetë kritike, pasi që javëve të fundit ka pasur rritje të madhe të rasteve të reja të infektimit me coronavirus.

Vetëm dje në vendin tonë janë konfirmuar 771 raste të reja, duke quar numrin e rasteve aktive në 4 mijë e 489.

E në situatë të tillë, institucionet shëndetësore por edhe krerët e shtetit dhe vetë ministri i Shëndetësisë, vazhdimisht u kanë bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen me dy dozat e vaksinës, e po ashtu të mos hezitojnë të marrin edhe dozën e tretë dhe dozën përforcuese.

Që nga dhjetori i vitit të kaluar kur edhe filloi dhënia e dozës së tretë dhe asaj përforcuese të vaksinës kundër COVID-19, e deri më sot, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, 33 mijë e 414 qytetarë kanë marrë dozën përforcuese kurse 2 mijë e 165 qytetarë kanë marrë dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19.

Doza përforcuese u jepet personave të cilët i kanë marrë dy doza të vaksinës kundër COVID-19, por tek të cilët me kalimin e kohës imuniteti i tyre vjen duke rënë, shkruan Telegrafi.

Doza përforcuese fillimisht u tha se jepet  6 muaj pas  marrjes së dozës së dytë të vaksinës, por më vonë MSh kishte njoftuar se doza përforcuese mund të merret edhe 3 muaj pas marrjes së dozës së dytë të vaksinës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme