Moti i ftohtë dhe reshje bore

Prishtinë | 24 Mar 2020 | 08:08 | Nga Ekonomia Online

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se kjo javë do të jetë me kushte tjera meteorologjike.

IHK njofton se si pasojë e masave të ajrit me origjinë nga veriu i kontinentit do të kemi rënie në fushat termike.

Krahas kësaj situate meteorologjike do të ketë edhe reshje kohë pas kohe të shiut dhe borës.

Deri në mesin e javës minimalet do të shënojnë vlera negative, ndërsa nga dita e enjte parashihet të ketë ngritje të lehta të temperaturave maksimale.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri në 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-12 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-12m/s.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme