Moti për sot dhe ditët e ardhshme

Prishtinë | 12 Tet 2021 | 07:13 | Nga Ekonomia Online

Prishtina Weather ka njoftuar për motin që pritet të mbajë sot dhe gjatë ditëve të ardhshme të javës.

Sipas PE-së, edhe kjo javë do të jetë me mot të vranët, me shi e në vise malore me bore.

Nga pjesa e dytë e javës temperaturat pësojnë një rënie të ndjeshme, e mundësitë për reshje dëbore zbresin edhe deri në lartësi mbidetare prej 800m.

Të reshurat e fundit kanë shpërndarë ndotësit ajror, e indeksi i cilësisë së ajrit është kryesisht në vlera të mira, e do të mbetet në të mira dhe pranueshme edhe në ditët vijuese, megjithëse kohëpaskohe vlerat e çastit mund të kalojnë edhe në mesatare e të dobëta, në periudha të mungesës së qarkullimit të mjaftueshëm ajror.

12.10 – Kryesisht me vransira, në mëngjes kohëpaskohe me riga lokale shiu, e në vise malore mundësi për borë.

13.10 – Kryesisht me vransira, e ditën edhe me intervale të shkurta me diell.  Kohëpaskohe nuk përjashtohen mundësi edhe për riga lokale shiu.

14.10 – Më ftohtë, e kryesisht vranët dhe me shi. Në vise malore borë.

15.10 – Kryesisht vranët e ftohtë, me mundësi për riga lokale shiu, e në vise malore edhe borë.

Temperaturat pësojnë rënie në të dy vlerat ekstreme, minimalet nga 10C deri të premten në 3C e 4C, ndërsa maksimalet nga 12C deri në 5C e 6C.

Erërat mbesin dominante nga krahu verior 3-12m/s.

Shtypja atmosferike zbret përreth vlerave normale, e nga mesi i javës me tendencë të rritjes.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme