Moti për sot dhe nesër

Prishtinë | 27 Dhj 2019 | 08:25 | Nga Ekonomia Online

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka publikuar të dhënat për parashikimin e motit për sot dhe nesër.

Sipas IHMK-së, vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik.

Në këto kushte meteorologjike, gjatë këtyre dy ditëve pritet të ketë luhatje në parametrat kryesor, si të presionit ashtu edhe të fushave termike.

Kjo situatë do të mundësojë që mbi vendin tonë të mbaj mot kryesisht i vranët dhe relativisht i ftohtë.

Të premten pritet që vende-vende të ketë riga të izoluara shiu, ndërsa dita e shtunë parashihet të shoqërohet me reshje bore në pjesën më të madhe të territorit.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri -1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-9m/s./klankosova.tv/.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme