MSh i quan thashetheme raportimet se vaksinave do t’u del afati para përdorimit

Prishtinë | 09 Pri 2021 | 16:34 | Nga Ekonomia Online

Ministria e Shëndetësisë ka thënë se nuk duhet të krijohet panik për shkak të thashethemeve se vaksinat do të mbesin pa u dhënë për shkak se do t’iu del afati i përdorimit.

“Ju lusim që të mos u japin rëndësi thashethemeve. Kosova ka 24,000 doza në administrim e sipër dhe tema që do t’i dalë afati ndonjë doze pa u përdorur është krejt e palogjikshme”, ka thënë Ministria, njofton Klan Kosova.

Zyrtarë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka thënë Klankosova.tv se secili kontingjent i vaksinave të dërguara ka afat të skadimit.

“Në secilin “batch” kontingjent të vaksinave pavarësisht prodhuesit ka afat të skadimit. Nga momenti i prodhimit është çështje muajsh. Vaksinat Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca kanë afat rreth gjashtë muaj duke respektuar zinxhirin e ftohtë për paketime origjinale dhe në temperaturën adekuate”.

Vaksinat që erdhën në Kosovë janë prodhuar në muajin mars dhe kanë arritur në vend në po këtë muaj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme