Nata në Bosnje kaloi e qetë, lumenjtë janë në shtretërit e tyre

Prishtinë | 06 Nën 2021 | 09:09 | Nga Ekonomia Online

Pavarësisht reshjeve të dendura të shiut që ranë vazhdimisht mbrëmë, mbrëmja e djeshme në Sarajevë kaloi e qetë dhe pa ndërhyrje të theksuara.

Këtë informacion na e kanë konfirmuar Qendra Operative e Mbrojtjes Civile të Kantonit të Sarajevës, e cila ka thënë se të gjithë lumenjtë në zonën e KS janë në shtretërit e tyre, raporton klix.ba.

“Sa i përket ditës së kaluar, për sa i përket komunave, Shërbimi i Mbrojtjes Civile ka pasur një numër të madh ndërhyrjesh. Situata në komunën e Ilixhas ishte më e keqja, 80 ndërtesa u përmbytën dhe 100 njerëz u evakuuan”, njoftoi Mbrojtja Civile e Kantonit të Sarajevës.

Ndërsa për komunat tjera, përmbytje janë shënuar edhe në zonën e komunës së Novi Gradit, ku uji ka depërtuar edhe në një numër të madh objektesh.

Ata theksuan se ka pasur përmbytje në zonën e Komunës së Tërnovës, ku janë shënuar 20 objekte të përmbytura dhe nuk ka pasur evakuim të popullsisë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme