Ndryshim moti, reshje shiu e bubullima

Prishtinë | 16 Sht 2021 | 07:44 | Nga Ekonomia Online

Prishtina Weather ka njoftuar për motin që pritet të mbajë në vend gjatë ditëve të fundit të kësaj jave. Sipas PË’së, në ditët e ardhshme do të jetë më nxehtë, me mundësi për riga lokale shiu. Ndërkohë, në fundjavë do të ketë rënie të temperaturave dhe reshje lokale shiu.

Ditën e shtunë do të ketë edhe reshje lokale shiu, të shoqëruara me bubullima, derisa temperaturat pësojnë rënie.  Të dielen e të hënën mbeten kushte për riga lokale shiu.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë në vlera të pranueshme dhe mesatare, e ditën e enjte vlerat e çastit mund të rriten edhe në të dobëta, ndërsa nga dita e shtunë pritet përmirësim ku indeksi mbetet më gjatë në vlera të pranueshme.

16.09 – Mot i nxehtë me vransira dhe intervale me diell.  Kohëpaskohe priten edhe riga lokale shiu.

17.09 – Vransira dhe intervale me diell.  Pasdite edhe me erë, me mundësi dhe për riga lokale shiu.

18.09 – Kryesisht me vransira, e që nga orët e paradites priten mundësi për reshje lokale shiu, ku pasdites shoqërohen edhe me bubullima.

19.09 – Intervale me diell dhe vransira.  Pasdite me mundësi për riga lokale shiu.

20.09 – Pjesërisht vranët, me mundësi për reshje lokale shiu orëve të pasdites.

Temperaturat e ajrit shënojnë rritje mbi vlera mesatare, e nga fundjava me tendencë të rënies.  Minimalet luhaten nga 13C deri 17C, e ato maksimale rriten edhe mbi 30C ditën e enjte, e zbresin në 24C e 22C, të shtunën e të hënën.

Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare drejtimesh të ndryshme 2-8m/s, të premten me hove nga jugperëndimi deri në 15m/s.

Shtypja atmosferike zbret edhe nën vlera normale, e të hënën me tendencë të rritjes.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme