Osmani me lot në sy: Fehmi Agani ishte krah i djathtë i ish-presidentit Rugova

Prishtinë | 06 Maj 2021 | 09:14 | Nga Fitore Berisha Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Presidentja Vjosa Osmani e shoqëruar nga kryeministri Albin Kurti kanë bërë homazhe të varri i veprimtarit, Fehmi Agani në 22-vjetorin e vrasjes së tij, raporton Ekonomia Online.

Derisa ka përkujtuar veprimtarinë siç ka thënë të lavdishme të Aganin, e para e shtetit nuk ka mundur që tu përmbahet lotëve.

Krah të djathtë të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ajo e ka cilësuar Aganin, duke shtuar se ai ishte zë i fuqishëm edhe jashtë kufijve të vendit.

“Ne bëmë nderime te varri i tij për ta kujtuar shpirtin e tij liridashës, por mbi të gjitha intelektualin i cili kur nuk rreshti së punuari për Kosovën”.

“Ishte njeri që dinte t’i bënte të gjithë bashkë dhe ishte krahu i presidentit Ibrahim Rugova e mbi të gjitha punoi që sakrifica e popullit të Kosovë për liri të dëgjohej edhe përtej kufijve tanë”.

“I përjetshëm kujtimi për Fehmi Aganin. Të gjitha atyre që u mori jetën gjenocidi serb kërkojmë drejtësi”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme