Pamje nga varrimi i 24 civilëve të vrarë Likoshan dhe Çirez

Prishtinë | 28 Shk 2021 | 13:12 | Nga Ekonomia Online

Më 28 shkurt 1998, në Likoshan dhe Qirez të Drenicës, policia serbe në mënyrën më barbare vrau gra, pleq, burra dhe të rinj të paarmatosur, në oborret dhe shtëpitë e tyre, në shenjë hakmarrjeje pas përleshjes me një njësit të UÇK-së te vendi i quajtur “Te tre lisat”.

Në luftimet e zhvilluara mbetën të vrarë disa policë serbë. Si pasojë e kësaj, forcat e armikut rrethuan të dy fshatrat ku ekzekutuan 24 civilë të pafajshëm.

Viktimat e pafajshme përpos që u vranë, ato edhe u masakruan. Me këtë akt policia dhe ushtria serbe filluan fushatën e akteve masive të vrasjeve, masakrave, gjenocidit, djegies dhe spastrimit etnik për dy vite me radhë (1998 – 1999).

Në linkun në vazhdim mund t’i shihni pamjet:

https://www.facebook.com/watch/?v=276822707128691&t=0

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme