Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Prishtinë | 14 Jan 2021 | 15:53 | Nga Ekonomia Online

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se në dy ditët e ardhshme me 15-16 janar, do të mbajë mot i ftohët dhe me reshje të lehta bore.

Sipas njoftimit të IHMK-së, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -9 deri -4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 0 gradë Celsius.

“Masat e ftohta të ajrit të ardhura nga pjesa veriore e kontinentit do të jenë të qëndrueshme edhe gjatë ditëve vijuese. Në fushat barike kemi rënie ashtu si dhe në ato termike. Kjo situatë e krijuar dhe e parashikuar meteorologjike do të kushtëzoj mot të vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat herë-herë do të shoqërohen me fjolla bore (kryesisht ditën e shtune). Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -9 deri -4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 0 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-6m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme