Pllana kujton se si e dha lajmin për intervenimin e NATO-s

Prishtinë | 24 Mar 2019 | 19:56 | Nga Ekonomia Online

Nusret Pllana, ish prezantuesi i lajmeve në “Radio Kosova e Lirë” kujton se si e kishte kumtuar lajmin për intervenimin e NATO-s.

Zëri i tij është ende në mendjen e shqiptarëve. Veçanërisht kur e dha një lajm.

Nusret Pllana ishte ndër të parët prezantues të lajmeve që dha informacionin që Forcat Verialtlantike kishin bombarduar caqet e ushtrisë serbe.

Zëri drithërues i Radio Kosovës së Lirë, e kujton atë ditë.Në ethe e emocion tregon se si ishin përgatitur lajmet dhe edicioni i asaj dite, në bodrumin e një shtëpie në malet e Berishës

Nusreti e kolegët e tjerë të tij, fal bombardimeve të NATO-së arritën që më pas valët e radios t’i shpërndanin edhe jashtë kufijve të Kosovës.

Në këtë 20 vjetor, Pllana është duke përgatitur tre filma dokumentar për të rënët për liri.

Gazetari i luftës, kishte dhënë lajmet nën uniformën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Të ngjashme