Ramush Haradinaj kujton Shaban Shalën: I ndershëm, besnik dhe patriot i vërtetë

Prishtinë | 05 Jan 2020 | 10:18 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka kujtuar gjeneralin Shaban Shala në tetë vjetorin e rënies së tij.

Përmes një shkrimi në Facebook, Haradinaj e ka cilësuar Shalën si personazh i epokave më të ndritura të historisë së Kosovës.

“Para luftës ishte në organizimet atdhetare qe i paraprinë themelimit të UÇK-së, ndërsa në luftë u shqua si organizator dhe prijës i saj”.

“I ndershëm, besnik dhe patriot i vërtetë, do vazhdonte kontributin e tij në ndërtimin e vendit, me theks të veçantë themelimin e zhvillimin e TMK-së dhe FSK-së”.

“8 vite më parë, ai iu bashkua të vëllait dëshmor Bedriut e shumë bashkëluftëtarëve të tjerë, duke lënë zbrazëtirë të madhe në proceset shtetndërtuese, por duke mbetur përgjithmonë në kujtesën historike”.

Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë të Haradinajt në Facebook.

Të ngjashme