Rreth 3 500 zyrtarë të lartë e kanë deklaruar pasurinë, afati përfundon të mërkurën

Prishtinë | 29 Mar 2021 | 14:30 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Rreth 3 500 zyrtarë e kanë deklaruar pasurinë në Agjencinë Kundër Korrupsion, nga 4 850 sa është numri i përgjithshëm. E zyrtarët e lartë tashmë i kanë vetëm edhe dy ditë kohë për të bërë deklarimin e pasurisë, tha në një intervistë për Ekonomia Online Afrim Atashi Drejtori i Departamentit për Parandalimin e Korrupsionit në (AKK).

“Sa i përket deklarimit të pasurisë siç dihet ka filluar me datën 1 mars dhe përfundimi sipas ligjit është me datën 31 mars, deri më tani nuk e kanë deklaruar një pjesë e madhe, diku i kemi afërsisht rreth 3500 zyrtarë të lartë ndoshta edhe më pakë por jemi në proces të grumbullimit për shkak se po vinë përmes e-maileve dhe jemi duke i përpunuar rreth 3 500 euro nga numri i përgjithshëm sa është 4 850”.

Atashi tha se presin që deri më 31 mars të deklarojnë pasurinë të gjithë zyrtarët e lartë publik. Ai tha se AKK-ja ka paraparë që sipas ligjit të gjithë personat që nuk e deklarojnë pasurinë të paraqitet kallëzim penal ndaj tyre.

“Ne presim që deri në fund të afatit të deklarohen pasurinë të gjithë zyrtarët e lartë publik edhe pse mundet me pasë që nuk e kanë deklaruar pasurinë, masat që do ti ndërmerr Agjencia si institucion është e paraparë me ligj, që zyrtarët e lartë që nuk e deklarojnë pasurinë brenda afatit ligjor Agjencia paraqet kallëzim penal për të gjithë ata që nuk deklarojnë dhe nuk kanë arsye se përse nuk e kanë deklaruar, sepse mundet me pasë arsye të shumta e sidomos në kohën e pandemisë”.

Pandemia nuk la pa prekur edhe AKK-në duke shkaktuar vonesa sa i përket deklarimit të pasurisë, proces ky që sipas Atashi është shtyrë disa herë.

“Sigurisht që e ka vështirësuar sepse ka filluar vitin e kaluar dhe ne kemi pasur vonesa sa i përket deklarimit të pasurisë sepse siç dihet edhe vitin e kaluar ka qenë kufizimi më i madh dhe e kemi shtyrë dy-tri herë deklarimin e pasurisë”.

“Këtë vit nuk kemi pasur shtyrje mirëpo pandemia po e bënë të veten për shkak se shumë zyrtarë të lartë marrin informata nga institucionet përgjegjëse sa i përket formulimit dhe mund të ketë pengesa në këtë aspekt por deri më tani besoj se ka shkuar mirë dhe shpresoj që deri në fund të shkojë mirë”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme