Shala: Trungu i Shpellës së Gadimes nuk do të cenohet

Prishtinë | 12 Tet 2016 | 16:26 | Nga Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ushtruesi i detyrës së ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, i cili ishte i ftuar në Komisionin e Pavarur për Miniera dhe Minerale tha që nuk janë të interesuar të cenohet trungu i shpellës së Gadimes.

Ai ka theksuar se Shpella e Gadimes duhet të mbrohet me interesa nacional dhe të shohin se cila është zona që nuk i cenon veprimtaritë ekonomike dhe veprimtaritë tjera që janë për rreth shpellës, të cilat janë të licencuara nga Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale.

“Shpella e Gadimes është zonë me interes nacional. Nuk jemi të interesuar në atë se çka ka ndodhur më herët, nuk duhet të cenohet trungu i Shpellës së Gadimes…”, tha ai.

Kurse kryetari i Komisionit për Miniera dhe Minerale, Musa Shabani, ka deklaruar se vendndodhja e shpellës së Gadimes nuk do të jetë më e dyshimtë.

“KPMM së bashku me MMPH kanë bërë matjen gjeografike të shpellës së Gadimes, e cila është nga lindja deri tek shtëpitë, kurse pjesa tjetër nuk përkon me zonën tjetër…”, ka thënë ai.

Shabani gjithashtu paralajmëroi edhe mundësinë për hapjes e një miniere të re të arit në Kosovë, në zonën e Brusit në Vushtrri.

ferat-shala2 ferat-shala3 ferat-shala4

Lexo më shumë:

Të ngjashme