100 pacientë me COVID-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës

Prishtinë | 27 Sht 2020 | 15:46 | Nga Ekonomia Online

100 pacientë të konfirmuar me COVID-19 janë të shtrirë në klinikat dhe spitalet e shërbimit spitalor në Kosovë.

Të dhënat zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë tregojnë se gjithsej janë duke u trajtuar 182 pacientë në spitale, 4 prej tyre në respiratore, 8 në maskë CPAP dhe 124 në oksigjenoterapi.

Në Klinikën Infektive të QKUK-së, me COVID-19 janë 39 pacientë të shtrirë, në Klinikën e Pulmologjisë 6, në Anestezioni 7, ndërsa asnjë në Klinikën e Pediatrisë.

Në spitalet e përgjithshme janë gjithsej 48 me koronavirus që po trajtohen. Në Spitalin e Prizrenit janë 12, në të Gjakovës 11, në Spitalin e Pejës 11, në Ferizaj 2 dhe në Spitalin e Gjilanit 12.

Të ngjashme