13 mijë e 763 raste aktive me Coronavirus në Kosovë

Prishtinë | 13 Pri 2021 | 08:14 | Nga Ekonomia Online

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 98.341 raste nga 478.625 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.996 raste të vdekjes.

IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.582 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.763.

Ndryshe, pritet që Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër coronavirusit Pfizer/BioNTech, në periudhën nga muaji prill deri në fund të qershorit.

Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili synon shpërndarjen e drejtë të vaksinave edhe në vendet në zhvillim.

Të ngjashme