Brokoli parandalon dhe shëron kancerin e zorrëve7

Prishtinë | 12 Jan 2019 | 18:47 | Nga Ekonomia Online

Brokoli mund të parandalojë dhe për më tepër të trajtojë kancerin e zorrës së trashë sipas një studimi të ri.

Studiuesit në Singapor zbuluan se kosi i bërë nga brokoli vrau 75% të tumoreve tek minjtë dhe më shumë se 95% të qelizave të kancerit të zorrëve.

Brokoli përmban sulforane që lufton kundër kancerit, ndërsa kosi përmban probiotikë – baktere që ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri natyror të organizmave në stomak dhe zorrët.

Bazuar në këto gjetje, hulumtuesit besojnë se kosi me brokol është një ‘formulë e goditjes së sëmundjes’ që mund të përdoret si parandalim i kancerit dhe të shpëtojnë qelizat e mbetura pas heqjes kirurgjikale të tumoreve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme