Efektet e Vitaminës C për shëndetin e zemrës

Prishtinë | 18 Qer 2018 | 16:42 | Nga

Të gjithë ne e dimë tanimë se Vitamina C është ndër më esencialet për një jetë të shëndetshme.

Por, më poshtë keni disa nga efektet që këto vitamina kanë në sëmundjet e zemrës, përcjell Gazeta Shneta.

E ato janë:

–Vitamina C i parandalon sëmundjet e enëve të gjakut të zemrës duke i rritur nivelet natyrale të glutationit, i cili i mbron arteret e zemrës.

–Vitamina C i forcon muret e enëve të gjakut duke mundësuar sintezën e kolagjenit në indet lidhëse të mureve arteriale.

– Vitamina C e përmirëson zgjerimin e enëve të gjakut dhe rrjedhimisht parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Varësisht nga mosha që keni, ekspertët rekomandojnë të merrni 1000 mg vitaminë C në mëngjes dhe 1000 mg në mbrëmje por gjithashtu të hani edhe ushqime të pasura me vitaminë C, si brokoli, domatet, dredhëzat, portokajtë, etj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme