Gjendja me Covid-19 në Kosovë: 33 mijë e 588 raste pozitive, 904 të vdekur

Prishtinë | 22 Nën 2020 | 09:36 | Nga Ekonomia Online

Nga data 13 mars kur janë regjistruar rastet e para me COVID-19 në Kosovë e deri më sot janë regjistruar gjithsejt 33 mijë e 588 raste pozitive.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, njofton se janë të testuar 129 mijë e 355 persona si të dyshimtë me këtë virus.

Sipas IKSHPK-së 904 raste kanë përfunduar me fatalitet, derisa bëhet e ditur se janë 20 mijë e 493 persona të shëruar nga koronavirusi.

Numri i rasteve aktive është 12 mijë e 191.

Vetëm gjatë ditës së djeshme janë shënuar 711 raste pozitive, 19 persona kanë vdekur.

Me këtë rast numri i të shëruarve ka tejkaluar rastet pozitive, 721 raste, transmeton Klan Kosova.

Njoftimi i plotë:1.633 TESTIME, 721 TË SHËRUAR DHE 711 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.633 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 711 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 19 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (78, 71, 67, 64 vjeç), Prizren 4 raste (75, 72, 72, 62 vjeç), Vushtrri 2 raste (80, 72 vjeç), Drenas 1 rast (75 vjeç), Ferizaj 1 rast (56 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (73 vjeç), Gjakovë 1 rast (77 vjeç), Klinë 1 rast (57 vjeç), Malishevë 1 rast (66 vjeç), Pejë 1 rast (78 vjeç), Prishtinë 1 rast (78 vjeç), Skenderaj 1 rast (52 vjeç).Numri total i rasteve pozitive është 33.588 raste nga 129.355 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 904 raste të vdekjes.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 721 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 20.493 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.191.Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 309 raste, Pejë 63 raste, Ferizaj 33 raste, Lipjan 30 raste, Gjilan 29 raste, Podujevë 29 raste, Gjakovë 28 raste, Prizren 22 raste, Fushë-Kosovë 21 raste, Klinë 18 raste, Deçan 14 raste, Suharekë 14 raste, Kaçanik 11 raste, Obiliq 11 raste, Istog 10 raste, Kamenicë 10 raste, Malishevë 10 raste, Shtime 9 raste, Viti 9 raste, Rahovec 8 raste, Drenas 6 raste, Graçanicë 5 raste, Vushtrri 5 raste, Hani i Elezit 3 raste, dhe me nga 1 rast Dragash, Mitrovicë, Novobërdë.Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme