Hoti: Masat aktuale anti-covid mbesin në fuqi

Prishtinë | 11 Mar 2021 | 15:15 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka thënë se masat aktuale anti-covid mbesin në fuqi.

Ai këtë e ka bërë të ditur pas një takimi që ka zhvilluar më me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Armend Zemaj, drejtorin e IKSHPK-së, Naser Ramadani dhe me drejtorin e SHSKUK-së, Valbon Krasniqi.

“Në takim me ministrin e Shëndetësisë, z. Armend Zemaj, drejtorin e IKSHPK-së, z. Naser Ramadani dhe me drejtorin e SHSKUK-së, z. Valbon Krasniqi, vendosëm që të mbesin në fuqi masat e njëjta anti Covid-19.

Institucionet shëndetësore po funksionojnë me kapacitete të plota, furnizimi me barna është stabil, ndërsa deri në fund të muajit pritet të arrij  kontingjenti i parë i prej 33 mijë dozave të vaksinës COVAX dhe menjëherë të filloj vaksinimi i qytetarëve.

Nga qytetarët kërkuam që të respektojnë distancën fizike, të përdorin  maskat dhe të mirëmbajnë higjienën personale.  Ndërsa institucionet përgjegjëse të shtojnë angazhimin për parandalimin, menaxhimin dhe kontrollin e infeksionit COVID-19 përmes respektimit rigoroz të masave në fuqi”, ka shkruar Hoti.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme