Kanella e dobishme edhe për sytë

Prishtinë | 24 Mar 2019 | 19:19 | Nga Ekonomia Online

Kanellë mund të ndihmojnë në shëndetin e syve tuaj.

Disa studime kanë treguar se kanella kur përdoret në lidhje me barëra të tjera, mund të jetë e dobishme në trajtimin e çrregullimeve të syve duke përfshirë konjuktivitin dhe syrin e thatë, njofton Klan Kosova.

Një vlerësim i markës OphtaCare, i cili përmban kanellë dhe shafran të Indisë, në mesin e përbërësve të tjerë, gjeti se përgatitja mund të jetë e dobishme në trajtimin e këtyre dhe çrregullimeve të tjera të syve, por një studim hulumtues i vitit 2011 vuri në dukje se më shumë kërkime do të ishin të nevojshme për të provuar këto përfitime përfundimisht.

Ndryshe, kanella është përdorur me shekuj si një erzë për të ndihmuar në shërimin e disa sëmundjeve.

Të ngjashme