Kosovarët do të vaksinohen kundër gripit sezonal me dy muaj vonesë

Prishtinë | 06 Dhj 2019 | 07:49 | Nga Ekonomia Online

Me dy muaj vonesë, krahasuar me vitin e kaluar, kosovarët do të kenë në dispozicion vaksinat kundër gripit sezonal. Ndonëse sipas organizatave të shëndetësisë vaksinimi kundër gripit sezonal duhet të bëhet në fillim të sezonit, kjo sivjet nuk u është mundësuar kosovarëve.

Vaksinat, sipas Ministrisë së Shëndetësisë (MSH), do të arrijnë në Kosovë të premten (sot), ndërkohë që shpërndarja e tyre do të fillojë tek në fillim të javës së ardhshme. Vitin e kaluar, sipas një njoftimi të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP), vaksinat kishin filluar të shpërndaheshin më 5 tetor, shkruan sot “Koha Ditore”.

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, vaksinat kundër gripit sezonal duhet të merren deri në fund të tetorit.

“Ju duhet të merrni një vaksinë kundër gripit përpara se viruset e gripit të fillojnë të përhapen në komunitetin tuaj, pasi duhen rreth dy javë pas vaksinimit që antitrupat të zhvillohen në trup dhe të sigurojnë mbrojtje nga gripi. Bëni plane për t’u vaksinuar në fillim të vjeshtës, përpara se të fillojë sezoni i gripit. Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandon që njerëzit të marrin një vaksinë kundër gripit deri në fund të tetorit”, thuhet në një dokument të publikuar të kësaj Qendre.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme