Lëngu i mollës sjell përfitime të shumta shëndetësore

Prishtinë | 11 Nën 2018 | 17:30 | Nga Ekonomia Online

Thuhet se “me një mollë në ditë i thua mjekut ik”. Konsumimi i mollës dhe lëngut të saj, jo vetëm që rrit shëndetin e trupit dhe mendjes, por edhe ndihmon në forcimin e muskujve.

Lëngu i mollës është i mbushur më vitamina, kalcium, kalium dhe magnezi, njofton Klan Kosova.
Duke qenë burimi më i pasur i përbërjeve fenolike, lëngu i mollëve kur konsumohet rregullisht ndihmon luftën kundër infeksioneve të zakonshme.

Ndihmon për një lëkurë të pastër

Kontrollon peshën

Ndihmon të keni një zemër të shëndetshme

Mban mëlçinë të shëndetshme

Shëron kapsllëkun

Lëngu i mollës është i mirë për diabetin

Hidraton trupin

Parandalon anemi

Përmirëson shikimin

Të ngjashme