Një grua nga Vushtrria vdes pas lindjes në QKUK, Prokuroria nis hetimin

Prishtinë | 23 Dhj 2018 | 18:27 | Nga Ekonomia Online

Një grua nga Vushtrria ka vdekur në QKUK pasi kishte lindur fëmijën e tretë. Fillimisht, gjithçka kishte shkuar mirë por gjendja e saj ishte përkeqësuar një ditë pas lindjes.

Një grua nga Vushtrria ka vdekur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, pasi lindi fëmijën e tretë. Fillimisht gjithçka shkoi mirë, por gjendja e pacientes u përkeqësua vetëm një ditë pas lindjes.

Burri i Zyrafete Ademit, nga fshati Begaj, po fajëson mjekun që e operoi, por ky i fundit, thotë se vdekja e 37 vjeçares ka ndodhur për shkak të problemeve me zemër, e jo operacionit. “Ajo është dashtë me u operu, janë bërë analizat, me lejen e anesteziologut kemi hy në operacion.

Nuk ka vdekë si pasojë e operacionit ka qenë krejt në rregull, ka vdekë si pasojë e sëmundjeve kardiopulmonale. I është dhënë anestezioni spinal, para se me fillu e kemi pyet a po i ndien dhimbjet, ka tregu që po i ndien edhe e ka pi krejt, do të thotë nuk e ka kapë anestezioni spinal dhe e kanë shti në të përgjithshëm, se s’shkon me ja dhanë anestezionin pas lindjes”, ka thënë Zahiti.

Ndërsa për këtë rast, Prokuroria ka nisur hetimet dhe po pret për raportin e obduksionit, transmeton gazetametro.net.

Ndërkaq prokurori Njazi Rexha i cili është duke e hetuar këtë rast, ka thënë se nuk mund të thotë asgjë deri në marrjen e analizave nga Instituti i Mjekësisë Ligjore.

Prokurori Njazi Rexha, që po e heton këtë rast, ka thënë se nuk mund të thotë asgjë deri në marrjen e analizave nga IML. “Deri në marrjen e autopsisë nuk mund të themi asgjë për këtë rast”, ka thënë Rexha. Sidoqoftë, burri i së ndjerës, Hysniu, ka dhënë versionin e tij për ngjarjen.

“Në ora nëntë ka fillu operacioni, pas gjysmë ore e ka lindë beben. Gruan e kanë lanë në intensivë deri kah ora 12:00. Kur e kam taku pas lindjes, ka qenë pak e lodhun por nuk ka qenë keq, ka folë me mu, më ka tregu krejt qysh ka shku operimi. Një anestezion ia kanë dhanë, por gjatë operimit gruaja i ka dëgju mjekët krejt kur e kanë operu, kur ja kanë nxjerrë beben, kështu më ka thanë, iu ka tregu edhe mjekëve që i ka ndje krejt dhimbjet, e pas lindjes mjeku ia ka dhanë edhe një anestezion tjetër”, shpjegon Hysniu.

Të ngjashme