Një vaksinë e re që lufton alergjitë

Prishtinë | 22 Pri 2018 | 10:00 | Nga

Studiuesit në Shtetet e Bashkuara kanë krijuar një ‘vaksinë’ që ata besojnë se do të ndihmojnë në trajtimin e alergjive të shumta, duke përfshirë ethet e kashtës.

Kjo vaksinë përmban një përzierje komponimesh që luftojnë alergjitë dhe administrohet në disa doza rritëse gjatë tetë javëve, transmeton Klan Kosova.

Çpimi nga kjo vaksinë sjellë teorinë se duke rritur gradualisht sasinë e këtyre shkakton në mënyrë të kontrolluar (një trajtim i njohur si imunoterapia), sistemi imunitar bëhet më tolerant ndaj tyre, i cili çrrënjos simptomat dhe siguron mbrojtje afatgjatë kundër pothuajse shumë alergjive.

Trajtimet përfshijnë antihistaminat dhe kortikosteroidet, të cilat trajtojnë inflamimin dhe ënjtjen.

Efektet anësore të antihistamines mund të përfshijnë përgjumje, gojë të thatë dhe vizion të paqartë, ndërsa përdorimi afatgjatë – më shumë se tre javë – i steroideve është i lidhur me një rrezik në rritje të problemeve shëndetësore si shtim në peshë dhe dobësi të muskujve, transmeton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme