OBSH: Një e katërta e rasteve me ebola mbeten të pazbuluara

Prishtinë | 06 Qer 2019 | 19:54 | Nga Ekonomia Online

Sipas ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), rreth një e katërta e njerëzve të infektuar me ebola në Kongon lindore mbeten të pazbuluara ose të gjetura shumë vonë.

“Që nga fillimi i epidemisë së Kongos, që nga gushti i kaluar, janë raportuar 1,357 vdekje, ” tha Mike Ryan, duke shtuar se me sukses regjistrohen 75 për qind të rasteve, por ka një shans që t’iu shmangen një e katërta e rasteve.

OBSH paralajmëroi më herët se lufta kundër Ebola u ndërpre pesë ditë radhazi për shkak të pasigurisë.

AP njoftoi më parë se 119 raste u regjistruan që nga janari, 42 prej tyre në institucionet e kujdesit shëndetësor, për shkak, siç pretendojnë ata, hyrjes së qëllimshme të sëmundjes në vend, si dhe dezinformimit rreth përhapjes së ebola në rajon.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme