Omicron zbut festimet globale të Vitit të Ri

Prishtinë | 01 Jan 2022 | 13:49 | Nga Ekonomia Online

Varianti i koronavirusit Omicron izbehi festimet e Vitit të Ri në pjesën më të madhe të botës.

Parisi ishte vendi i parë që anuloi shfaqjen e tij të fishekzjarrëve, ku edhe Nju Jorkut pakësoi festën e famshme të rënies së topit në Times Square, transmeton Ekonomia Online.

Topi i ndriçuar i bërë nga panelet kristal të Ëaterford rrëshqiti poshtë sondazhit të tij në orën e mesnatës në Times Square, por vetëm 15,000 spektatorë u lejuan në zonën zyrtare të shikimit në vend ku zakonisht lejoheshin 58,000 .

Një vit më parë, vaksina e sapo disponueshme ofroi shpresë se pandemia COVID-19 mund të jetë nën kontroll deri në fillim të vitit 2022.
Në vend të kësaj, ardhja e papritur e Omicron ka sjellë një rritje të rasteve të koronavirusit në të gjithë globin.

Infeksionet në mbarë botën arritën një rekord të lartë gjatë periudhës shtatëditore të fundit, me një mesatare prej pak më shumë se një milion raste të zbuluara në ditë midis 24 dhe 30 dhjetorit, rreth 100,000 më shumë se kulmi i mëparshëm i postuar të mërkurën, sipas të dhënave të Reuters.

Vdekjet, megjithatë, nuk janë rritur në natyrë, duke sjellë shpresë se varianti i ri është më pak vdekjeprurës.

Qyteti i Nju Jorkut raportoi një rekord prej 44,000 rastesh të mërkurën dhe 43,000 të tjera të enjten, duke bërë që disa kritikë të pyesin nëse festimet duhet të zhvillohen fare.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme