Përhapja e Omicron, Franca ashpërson masat, mbyllen qendrat e qyteteve dhe ndalohen tubimet

Prishtinë | 28 Dhj 2021 | 16:09 | Nga Ekonomia Online

Franca ka ashpërsuar masat për shkak të përhapjes së variantit Omicron atje. Nga 3 janari, sektorë të caktuar mund të punojnë nga shtëpia si dhe do të kufizohen tubimet për ngjarje të caktuara.

Lajmi vjen pasi Franca regjistroi më shumë se 100,000 infeksione të reja të shtunën, numri më i lartë i raportuar në vend që nga fillimi i pandemisë.

Kjo pije është një vrasës i të gjithë parazitëve në trup!
Por kryeministri i Francës nuk vendosi karantinë natën e Vitit të Ri.

Vendet në të gjithë Evropën po shtrëngojnë kufizimet ndërsa infeksionet rriten dhe varianti i ri Omicron përhapet në kontinent.

Studimet sugjerojnë se lloji është më i butë se Delta, me një shans 30% deri në 70% më të ulët që njerëzit e infektuar të përfundojnë në spital. Por ka frikë se numri i madh i rasteve mund të mposhtë spitalet.

Kryeministri francez Jean Castex u tha gazetarëve se pandemia ndihej “si një film pa fund” ndërsa ai zbuloi masat e reja në një konferencë shtypi pas një takimi të kabinetit të krizës.

Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran tha se infeksionet me koronavirus po dyfishoheshin çdo dy ditë, duke paralajmëruar një “megavalë” të rasteve të reja.

Rregullat e reja përfshijnë gjithashtu kufizime në tubimet publike në natyrë – të cilat do të kufizohen në 5,000 njerëz dhe një ndalim për të ngrënë dhe pirë në transportin në distanca të gjata.

Klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura deri në një njoftim të dytë dhe kafenetë dhe baret do të mund të ofrojnë vetëm shërbim tavoline. Punonjësit që punojnë nga shtëpia do të duhet ta bëjnë këtë të paktën tre ditë në javë. Mbajtja e maskave do të bëhet e detyrueshme në qendrat e qyteteve.

Qeveria po shkurton gjithashtu kohëzgjatjen midis vaksinave përforcuese nga katër muaj pas vaksinimit të fundit në tre muaj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme