Pse duhet ta ngrini lëngun e portokallit?

Prishtinë | 12 Qer 2018 | 15:31 | Nga

Lëngu i portokallit është më i shëndetshëm për ju nëse e ngrini atë fillimisht e më pas e lëni të shkrihet.

Kështu thotë një hulumtim i fundit i realizuar në Universitetin e Seviljes, njofton Klan Kosova.

Shkencëtarët kanë zbuluar se trupi mund të përthithë më shumë antioksidantë të portokallit nga lëngja e shkrirë, sesa nga lëngu i freskët ose i pasterizuar.

Kur lëngu i portokallit ngrihet dhe shkrihet, elementet që japin shëndet për lëngun ndahen në grimca më të vogla, të cilat janë më të lehta për t’u ngopur në zorrët.

Këto grimca, të quajtura karotenoide, mendohet të kenë vetitë për të luftuar kancerin, mund të konvertohen në vitaminë A dhe të kenë përfitime anti-inflamatore dhe të sistemit imunitar të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, njofton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme