Qeveria miraton ndryshimin e Ligjit për Sigurim Shëndetësor, dhe një varg projektligjesh tjera

Prishtinë | 08 Sht 2021 | 10:46 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e radhës miratoi një varg projektligjesh që ndërlidhen në fushën e shëndetësisë, raporton Ekonomia Online.

Në mbledhje u miratua plotësim ndryshimin e Ligjit për Sigurimin Shëndetësorë, për Shëndetësi, për Parandalimin e Sëmundjeve Ngjitëse etj.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se miratimi i këtyre projektligjeve do të krijojë siguri juridike për mbrojtjen e shëndetit.

“Ministria e Shëndetësisë bazuar në programin legjislativ, për vitin 2021 ka paraparë edhe hartimin e 15 projektligjeve për plotësim ndryshimin e ligjeve në sektorin e shëndetësisë”.

“Projektligjet në sektorin e shëndetësisë kanë për qëllim harmonizimin e dispozitave ligjore. Miratimi u projektligjeve do të krijojë siguri juridike për mbrojtjen e shëndetit”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme