Shalqinjtë mund të parandalojnë kancerin e prostatës

Prishtinë | 05 Jan 2019 | 16:57 | Nga Ekonomia Online

Shalqinjtë janë të njohur si ndër ushqimet më të shëndetshme që kanë japin shumë përfitime shëndetësore.

Shalqinjtë janë të pasur me pigmentin e kuq lycopene, i njëjti që gjendet edhe në domate.

Lycopene është një antioksidant i fuqishëm i studiuar gjerësisht për aftësinë e tij që ka për të parandaluar sëmundjen e kancerit të prostatës, njofton Klan Kosova.

Provoni të pini lëngun e tij me pak çaj të ftohtë jeshil dhe antioksiduesit të cilët6 ndodhën në të dy përbërësit mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit për shkak mënyrës se si punojnë këta përbërës së bashku në trup.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme