Shkenca harton vaksinë të re kundër kancerit të prostatës

Prishtinë | 06 Mar 2018 | 16:23 | Nga

Një vaksinë mund një ditë të mbrojë njerëzit nga zhvillimi i kancerit të prostatës, falë një zbulimi nga shkencëtarët britanikë.

Ekspertët kanë hartuar një vaksinë që rrit aftësinë e sistemit imunitar për të gjetur dhe vrarë qelizat e kancerit sapo ato fillojnë të shfaqen, njofton Klan Kosova.

Hulumtimi është në një fazë të hershme, por shkencëtarët nga Universiteti i Mbretëreshës Belfast besojnë se gjetjet e tyre mund të përdoren për të vaksinuar të rinjtë kundër marrjes së kancerit të prostatës.

Ajo gjithashtu mund të përdoret si një trajtim për meshkujt që tashmë kanë kancerin, sepse kjo do t’i mundësonte trupit të vriste tumoret.

Vaksina e re do të përdorë ARN – një lajmëtar gjenetik që mëson sistemin imunitar për të njohur qelizat e kancerit të prostatës dhe për t’i gjuajtur ato.

Studiuesit e Mbretëreshës kanë treguar se punojnë në laborator dhe po hyjnë në një gjyq trevjeçar mbi minjtë, pas të cilave ata shpresojnë të testojnë vaksinën tek njerëzit, njofton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme