ShSKUK: 937 pacientë të shtrirë, 45 në gjendje të rëndë

Prishtinë | 12 Pri 2021 | 14:12 | Nga Ekonomia Online

Nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës njoftojnë se numri i pacientëve të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, të cilët po trajtohen në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, vazhdon të jetë i lartë.

Sipas raportit të punës për datën 12 prill 2021, janë duke u trajtuar 937 pacientë.

765 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2

45 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore në njësitë intensive.

730 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë

Në QKUK janë të shtrirë 388 pacientë:

332, të konfirmuar me Sars Cov-2

19, në gjendje të rënduar

333, me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 118 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 83 pacientë

Klinika Infektive III ( Interno), 65 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 88 pacientë

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme