Turshitë nuk janë të mira për organizmin tuaj

Prishtinë | 15 Dhj 2018 | 12:30 | Nga Ekonomia Online

Turshitë bëjnë ushqimin tuaj më të shijshëm. Është e vështirë të imagjinohet një kuzhinë pa turshi, veçanërisht në Kosovë.
Por a e dini se ekziston një anë e errët e turshive?

Shumica e turshive zakonisht bëhen me shumë vaj, erëza dhe kripë, pavarësisht nga përbërësi kryesor si karrota, panxhari, amla apo edhe peshq dhe mish, transmeton lajmi.net.

Turshitë, veçanërisht ato të paketuara, kanë për qëllim të kenë një afat të gjatë ruajtjeje dhe për këtë arsye janë të ngarkuar me shumë vaj, kripë, uthull dhe konzerva, transmeton lajmi.net.

Vajrat, kripërat dhe konzervansët mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Disa turshi janë gjithashtu të larta në sheqer që mund të mos jetë e mirë për njerëzit që kanë diabet.

Turshia i paketuar gjithashtu që mund të rris nivelin e triglicerideve në trupin tuaj, për shkak të konservansëve. /Lajmi.net/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme